ПЕТКОВДАН - 25. април 2025.

КРАЉИЦА ЏЕЗА

На данашњи дан 1917. године рођена је америчка певачица Ела Фицџералд

Једна од највећих и најутицајнијих певачица било које врсте музике у веку за нама имала је каријеру дугу 59 година. Имала је и распон гласа од три октаве, чистоћу тона и огромне могућности импровизације.
  
Наравно, живот је испрва није мазио. Рођена је у Њупорт Њузу у савезној држави Вирџинији. Родитељи су јој били невенчани мулати (потомци белаца и Африканаца), сиромашни методисти који су настојали да подижу нове цркве и школе. Недељом су је водили у цркву, на богослужења и веронауку. У школи је била изванредан ђак. А онда је мајка с другим човеком отишла у Њујорк, где је умрла од последица саобраћајне несреће кад је Ела имала 15 година. Очух ју је довео код себе. Она никада касније није говорила о томе како је живела тих дана, али је почела да бежи из школе и пева по улицама Харлема да би преживела. Због скитње је пребачена у сиротиште.
  
Са седамнаест година певала је на Ноћи аматера на сцени „Аполо” и освојила прво место, добивши прилику да пева још недељу дана. Следеће године била је у Харлемској опери, с оркестром бубњара Чика Веба, који јој је пружио прилику да пева; музичари су били задовољни, а и публика. Веб ју је позвао да се придружи оркестру који је већ имао ангажман у Дворани „Савој” у Харлему. Тамо је дословно одувала публику песмом „A-Tisket, A-Tasket”, која је постала најпродаванија плоча те деценије. Када је Веб умро 1939. године преузела је оркестар– за кућу „Дека” снимили су више од 150 песама, постигавши велики успех.

Међутим, 1942. године почела је самосталну каријеру, с Норманом Гранцом, једним од најуспешнијих продуцената џеза који је због ње основао продуцентску кућу „Верв”. С опадањем ере свинга и великих турнеја биг бендова стигао је и скат – вокалне импровизације без смисленог текста, с којима се опробала у оркестру Дизија Гилеспија. Успевала је да звучи као различити дувачки инструменти.
  
Уз огромне успехе у соло каријери, сарађивала је и са већином најбољих џез музичара. Од 1954. године добар део живота проводила је на турнејама – прва је била у Аустралији, на коју је каснила јер обојене нису пустили у авион „Пан Америкена” Следеће године Мерилин Монро јој је омогућила насуп у ноћном клубу „Мокамбо” у Холивуду, а у наредних осам година, почев од „Песмарице Кола Портера”, направила је још седам концерата и снимака музике других колега музичара. То јој је донало славу, али и огроман новац. Колумниста „Њујорк Тајмса” Френк Рич овак је описао тај подухват: „Једна црнкиња је популаризовала урбане песме које су углавном писали Јевреји досељеници за огромну публику белих хришћана”. На турнејама је била 40-45 недеља годишње. У београдском Дому синдиката концерт је имала 1957. године, који је преносила Југословенска Радио-Телевизија, а за џем сешн су се дошетали до бара хотела „Мажестик”.

Последњи снимак наравила је 1991., а последњи јавни наступ имала је 1993. године. Умрла је од последица дијабетеса с кјим се борила последњих десетак година – ослабило јој је срце, остала је без обе потколенице, скоро слепа. Срчани удар докрајчио је Прву даму џеза 15. јуна 1996. године. Била је и активиста покрета за грађанска права црнаца и основала неколико добротворних организација – за децу, музичко образовање, помоћ сиромашнима, истраживања дијабетеса.
  
Почасне докторате за музику доделили су јој Универзитети Јејл и Харвард, а збирке њених снимака чувају Смитсонијан и Конгресна библиотека САД.
 

… И ЈОШ ПОНЕШТО

1595.     умро италијански песник Торквато Тасо

1599.     рођен вођа Енглеске револуције Оливер Кромвел

1744.     умро шведски физичар и астроном Андерс Целзијус

1765.     рођен наш песник и гуслар Филип Вишњић

1792.     први пут употребљена гиљотина у Француској

1915.     почела битка на Галипољу, једина у којој је Турска победила у Првом  светском рату

1945.     у Сан Франциску почела оснивачка конференција УН, у којој је учествовала Југославија

1999.     НАТО авијација срушила Жежељев мост у Новом Саду

Број: 3820 2025.
Аутор: Н. Мрђеновић