Опасни звуци, а ту су и вуци

Зашто вукови завијају?

МИЛОШ

Панчево

Кад завијају, вукови подижу њушку ка небу, зато што тако једни друге много боље чују, чак и на растојању већем од пет километара. Тако обавештавају друге чланове чопора о улову или уљезима од којих се ваља бранити. Сваки вук другачије завија: предводници и други јаки мужјаци производе дубље тонове, а остали више. Што дубљи звук мужјак производи, то је већа могућност да ће га женка одабрати за парење.
По дубини тона одређује се и расположење чопора. Ако главни мужјак завија јако дубоко, то значи да је он, а самим тим и цео чопор, изузетно опасан.

 

Број: 3800 2024.

Светлост која храни

Како биљке расту усмеравајући се према Сунцу?

КАЋА ЋЕРТИЋ

Београд

У биљним ћелијама налази се беланчевина фототропин, а највише је има у врху биљке. Он се буди и кад упије светлост плавог спектра таласних дужина. Након тога се покреће низ реакција различитих беланчевина у ћелијама, због којих се на крају мења распоред оних које сачињавају посебну ћелијску грађу – такозване микротубуле.
На крају се издужују ћелије на оној страни биљке која не прима много Сунчеве светлости, док оне на сунчаној страни остају четвртасте и здепасте. Због тога изгледа као да се читава биљка нагиње према Сунцу. Истраживања су показала да се оваква промена одиграва муњевито, након само неколико минута излагања плавој светлости.

Број: 3800 2024.

Слика за кретање

Зашто животиње које су чест плен грабљивица немају очи на леђима?

МИЛУТИН

Крушевац

Животиње морају да знају куда иду, тако да су им очи пре свега потребне да би гледале испред себе. Када би имале очи и на потиљку, мозак би морао да усклади ова два потпуно различита погледа и два супротна смера кретања, на основу чега би стварао једну слику и јединствен податак о кретању.
Далеко једноставније решење које је еволуција подарила неким животињским врстама јесте по једно око на обе стране главе, што обезбеђује шире видно поље. Зечеви, на пример, имају високо постављене, удаљене очи. Недостатак овако распоређених чулних органа за вид јесте мали мртав угао који се налази тачно испред њих.
Козама су пак имају зенице водоравно постављене, захваљујући чему имају видно поље од 320 степени без слепих мрља.

Број: 3799 2024.

Исте, а нису

Постоји ли разлика између ангорске и персијске мачке?

ПЕТРА

Београд

Ангорска мачка је добила ово име јер се верује да потиче из данашње турске престонице Анкаре, некад познате као Ангора. Али упркос увреженом мишљењу да персијске мачке заиста потичу из Персије, то је мало вероватно (испитивања њихове ДНК показују да су им заједнички преци дугодлаке европске и америчке расе). Прве дугодлаке мачке из Персије стигле су, наводно, у Италију почетком 17. века, отприлике кад се у Француској појављују ангорке из Турске. Ако је некад давно и постојала мала разлика у изгледу ових двеју врста, у једном тренутку се готово сасвим изгубила. Од почетка 20. века стога се ставља знак једнакости између персијских и ангорских мачака.
Међутим, пре седамдесетак година ствари су се промениле. Сматрајући ангорке националним благом, Турци су поново почели да их узгајају, а онда се узгој распространио и у Великој Британији и у Сједињеним Америчким Државама. Зато се последњих деценија поново прави разлика између ових лепих раса наших мезимица.

Број: 3798 2024.

Зимско везивање

Када се прославља празник Материце?

РАДМИЛА СТАНКОВИЋ из Смедерева

Материце се славе другу недељу пред Божић. На највећи хришћански празник мајки и жена деца изненада (подразумева се да се сви праве да не виде) завежу своју мајку или баку за ногу. Деца им тада честитају празник, а оне „слободу“ откупљују колачима и другим ситним поклонима. Деца имају право да вежу и све удате жене које живе заједно с њима у кући. Материце су саставни део породичних празника уочи Божића у које спадају и Детинци и Очеви. У пракси, даривање је најмање важно и на првом месту је породична блискост и узајамна пажња. Деци је дозвољено да, уместо поклона, родитељима на Детинце, који се славе трећу недељу пред Божић, обећају да ће целе године бити добри. Празник Очеви слави се у прву недељу пред Божић.

Број: 3800 2024.

Сакривене боје

Зашто из авиона видимо кружну дугу?

ВЕРА
из Ниша

Дуга се ствара када светлост пролази кроз капљицу кише, која је прелама, а видимо је само ако се налазимо на згодном месту према Сунцу – таквом да на њему разложени зраци стижу баш до нашег ока. Она је заправо увек кружног облика, али, кад смо на Земљи, доступан нам је само одређени део тог круга, те нам се приказује као лук, док остатак крије Земљина површина.

Број: 3799 2024.

Грешне бубице

Због чега се за застој у раду рачунара користи израз „баг”?

ДЕЈАН

Младеновац

Реч bug (енг. ’буба’) данас се употребљава за сваку невољу која се појави код личних рачунара и других уређаја. Први пут ју је употребила Грејс Хупер, амерички адмирал, и то 1946. године, почевши да се бави развојем рачунара у војсци Сједињених Америчких Држава после Другог светског рата.
С друге стране, за откривање првобитног „бага” заслужан је Вилијам Берк, лаборант на Универзитету Харвард који је у тадашњем рачунару „Марк 2” приметио бубу која је залутала и летела по једној склопки. Није желео да је избаци, већ ју је оставио на миру неко време – све док несрећни инсект није угинуо, заглавио се и направио невољу.

Та прва рачунарска буба сачувана је и данас се налази у Музеју америчке историје у Вашингтону.

Број: 3799 2024.

Без избирљивости

Ако нема људи у близини или не нађу неку другу жртву, чиме се хране комарци?

АНА ДРАГОМИРОВИЋ

Кула

Осим крви кичмењака, основна храна овим летећим инсектима јесу угљени хидрати из нектара и других биљних течности. Иначе, комарце привлачи топлота инфрацрвених таласа, светлост, мирис тела и зноја, млечна киселина, угљен-диоксид, а риличари су снабдевени хемијским, визуелним и топлотним сензорима који им помажу да открију плен. Тако су у стању да осете угљен-диоксид и млечну киселину с раздаљине од скоро 40 метара, опазе кретање могуће жртве и присуство топлокрвног створења – сисара или птице.

Број: 3798 2024.