ПЕТКОВДАН - 09. мај 2025.
ДАН ПОБЕДЕ
На данашњи дан 1945. године фелдмаршал Вилхелм Кајтел и маршал Георгиј Жуков у Берлину
потписали су документ о окончању Другог светског рата
Иако је Други светски рат завршен тек 15. августа 1945. године, када је Јапан потписао безусловну капитулацију, Дан победе над фашизмом слави се на дан када је у име нацистичке Немачке потписана капитулација ратификована у Москви.
У већини земаља западне Европе слави се пак 8. мај, Дан победе у Европи. Заснива се на капитулацији коју је Немачка потписала у Ремсу дан раније. С обзиром на то да је немачку војску, уз огромне сопствене жртве, поразила совјетска Русија, укључујући и пад Берлина 2. маја, Совјетски Савез је инсистирао да се капитулација потпише у Берлину, граду из кога је је Немачка кренула у рат. Осим тога, Француска, Уједињено Краљевство и Немачка су се договорили у Ремсу да немачке снаге прекину с оружаним дејствима на западу Европе, али не и на истоку. Нацизам није ни одбачен ни забрањен, нико од вођа режима није ухапшен, заставе с кукастим крстовима нису поскидане…
Маршалу Георгију Жукову и британском маршалу Артруру Тедеру тај нови папир су предали начелник штаба Врховне команде Вермахта фелдмаршал Вилхелм Кајтел, генерал-пуковник Луфтвафеа Ханс-Јирген Штрумпф и адмирал Ханс Георг фон Фридебург, а француски и амерички представник потписали су документ нешто касније, после упоређивања сва четири текста.
Документ су од јануара 1945. године припремали, као у добром вицу, Американац, Енглез и Рус, а на Јалти су у фебруару утаначили четири окупационе зоне у Немачкој и њено распарчавање, са чим се Де Гол није сагласио. У априлу је капитулирала Италија, у мају су се нацисти повукли из Холандије, Данске, северозападне Немачке, Шлезвиг-Холштајна, потом из Баварске. Немачка се истовремено упињала да извуче што већи број својих војника из СССР-а и Југославије, где би свакако били заробљени и стрељани.
Вицеадмирал Карл Дениц и даље је желео сепаратни мир, Ајзенхауер је то схватио и наложио Деницу да се појави у Ремсу како би потписао истовремену предају свих немачких снага Савезницима, укључујући и СССР. Генерал Алфред Јодл је још једном покушао са сепаратним миром у Ремсу, али му је Ајзенхауер рекао да ће у поноћ 8. маја затворити све британске и америчке постаје за предају Немаца и наредити даље савезничко бомбардовање немачке војске. Дениц је затражио још 48 сати одлагања како би команда обавестиле удаљене јединице (у Норвешој их је, на пример, било 400.000) да је сада заиста крај. Шест сати после потписивања „мира” у Ремсу, када је СССР схватио да је изигран, потписник овог документа генерал Суслопаров проглашен је ненадлежним, уз захтев да се капитулација потпише у Берлину.
Овај најкрвавији сукоб у повести човечанства водило је више од 100 милиона војника у војскама тридесет држава, однео је око 16 милиона војника и 30 милиона цивила. Једине немачке јединице и домаћи издајници који се нису предали били су у Хрватској; већина Немаца и усташа успела је да изађе из Југославије у Италију. Усташе које су се нешто касније вратиле, погубљене су без суђења.
Само пет година после завршетка рата, нацистичка Немачка и квислиншка Француска договориле су се да на исти датум успоставе Заједницу ове две земље за угаљ и челик, а од 1985. године Дан Европе званично се слави 9. маја.
И данас свако слави „свој” датум победе у Другом светском рату. На истоку је то 9. мај, а на западу 8. мај а разлика се објашњава само потписивањем у различитим временским зонама…
… И ЈОШ ПОНЕШТО
1788. парламент Велике Британије укинуо трговину робљем
1805. умро немачки песник Фридрих Шилер
1860. рођен шкотски писац Џејмс Метју Бари
1911. основано тајно друштво Уједињење или смрт
1938. рођен наш песник и преводилац Чарлс Симић
1955. Западна Немачка постала чланица НАТО пакта
1960. САД постале прва земља у којој су озакоњене пилуле за спречавање зачећа
Коментари (0)