ЈА ВОЛИМ ПТТ

ОЧИ НА ПРСТИМА

Како слепи људи читају књиге?

ТАЊА

Суботица

Писмо намењено слепим особама развио је француски наставник и музичар Луј Брај (1809–1852). Као трогодишњак, због повреде је изгубио вид на оба ока. Похађао је париски Краљевски институт за слепу омладину, где ће се касније запослити као наставник. Када је имао петнаест година, створио је азбуку за слепе у којој шест испупчених тачака распоређених у два ступца замењују слова. Свако слово има јединствен распоред тачака. На пример, слово А пише се као прва тачка, слово Ц као спој прве и четврте, док се Т приказује као друга, трећа, четврта и пета. Бројеви се пишу на исти начин као и слова, а у том случају испред њих је знак који указује на то да следи бројчани садржај. Овако могу да се праве и нотни записи. Слепе особе читају тако што јагодицама кажипрста слева надесно прелазе преко испупчења. Чуло додира најважније је за тумачење Брајевог писма. Речи исписане овим писмом налазе се и  на кутијама лекова.   
   Луј Брај замислио је свој изум по угледу на начин читања коришћен у његовој школи, али и на тајно писмо које су француски војници почетком 19. века употребљавали за међусобно обавештавање током ноћних битака. Претеча Брајевог писма такође је имала испупчења, али и више тачака. 
   Данас се уместо Брајевог писма чешће користе говорни програми за читање електронских књига на рачунару. Осим тога, многи људи више не читају дела у папирном облику, већ се окрећу слушању звучних књига.

Број: 3404 2017.