ЈА ВОЛИМ ПТТ
ГОРИ ВАТРА
Занима ме зашто ватра пуцкета? Мислим да је то због ваздуха који се ослободи приликом сагоревања дрвета, али бих волео да ми то потврдиш.
Срдачан поздрав!
Милош Станковић
Ватра настаје услед хемијске реакције кисеоника и горива, рецимо дрвета или бензина. На срећу, неће свако гориво одмах букнути у пламен чим дође у додир с кисеоником, већ мора да буде загрејано до такозване „температуре паљења“ како би његово сагоревање почело. Претпостављамо да под „пуцкетањем ватре” мислиш на пуцкетање дрвета (када се запали бензин или гас, они не пуцкетају). Температура паљења дрвета је око 150 степени Целзијуса. Током сагоревања оно се разлаже на гасове (дим), гар (облик угљеника, односно угаљ) и пепео (несагорели минерали), а почиње када испарљиви гасови достигну температуру од 260 степени.
Кад се цепаница стави на ватру она, дакле, почиње да гори. Унутар дрвета налазе се мали џепови испуњени течношћу (водом или биљним соковима), те ватра почиње да загрева и њу. С обзиром на то да су температуре које владају у запаљеном дрвету далеко више од њихове тачке кључања, течности се одмах претварају се у пару. Пара остаје заробљена у дрвету и почиње да притиска зидове шупљине у којој се налази. На крају, зидови попуштају и пуцају, ослобађајући гас у ватру, као и звук који ми поистовећујемо са пријатним летњим вечерима поред логорске ватре у некој шуми или кампу, уз гитару и добро друштво.
Коментари (0)