ПЕТКОВДАН - 25. октобар 2024.

ЧАРОБЊАК ИЗ МАЛАГЕ

На данашњи дан 1881. године рођен је Пабло Пикасо

Шпански сликар, графичар и вајар, најплоднији сликар свих времена, провео је највећи део живота у Француској, покрећући велики број револуционарних промена у савременој уметности. Уз Жоржа Брака, један је од оснивача кубизма, а са Анријем Матисом имао је вишегодишње супарништво у изразу и схватању уметности.
   
С обзиром на потпуно ренесансну душу овог човека, његов начин изражавања мењао се сваких неколико година, сваки пут врло успешно. Плава фаза с почетка 20. века уступила је место ружичастој, уследио је афрички утицај, потом кубизам који је потрајао десетак година.
   
Занимање за сликарство код Пикаса је пробудио отац, учитељ цртања, толико да га је једанаестогодишњи син убрзо превазишао, па му је помогао да приреди своју прву изложбу. Већ 1897. године добио је почасну награду на изложби Краљевске академије Сан Фернандо у Мадриду, за слику „Наука и милосрђе”.
У Мадриду се уписује на Краљевску академију, али велики део времена проводи у музеју Прадо дивећи се Веласкезу, Ел Греку и Гоји, а остатак у цртању улица, кафетерија, бордела.
   
Између 1900. и 1904. године шетао се између Барселоне и Париза сликајући у  „плавом периоду” обесправљене и сиромашне. Издужене фигуре, налик онима код Ел Грека, на слици „Живот” (1903) побудиле су велико занимање галериста. И одлучио је да остане у Паризу, у кругу авангардних писаца и сликара, када плавичасте тонове замењују ружичасте акробате и плесачице. Упознавање с афричким скулптурама и Сезаном донели су му поједностављење форме, и ремек-дело кубизма „Госпођице из Авињона” (1906) које историчари уметности виде као најважније дело у развоју сликарства с почетка 20. века. Прва фаза кубизма, у сарадњи с Жоржом Браком обојила је људе и предмете мрким бојама, приказујући их као да сликар посматра предмете из више углова одједанпут. У другој фази обојица се у првим колажима играју папиром, тапетама, новинским исечцима на првим нефигуративним сликама.
   
Посета Италији 1917. године с Жаном Коктоом изродила је брак с балерином Олгом Кокловом, као и ноту неокласицизма на његовим сликама („Мајка и дете”, 1921).
   
Неколико година касније, када је брак почео озбиљно да шкрипи, његове слике постале су силовито експресивне.
   
Пикасова најчувенија слика „Герника” (1937), урађена за Шпански павиљон на Светској изложби у Паризу, била је, а и данас је, оваплоћени ужас бомбардовања Баскије током Шпанског грађанског рата.

Овај неуморни стваралац, данас бисмо рекли радохоличар, према Гинисовој књизи рекорда направио је око 13.500 слика, 100.000 графика, 34.000 илустрација за књиге, и 300 скулптура.
   
Извесно време био је комуниста, али није се приклонио нити једној војсци током ратова. (Молба за француско држављанство 1940. године одбијена му је због „комунистичких иеја”, што је обелодањено тек 2003. године. Француској комунистичкој партији приступио је тек 1944. године и остао њен лојалан члан све до смрти. „Покољ у Кореји” (1951) била је сасвим експлицитна критика америчког убијања цивила у Корејском рату.
   
Умро је 1973. године, од срчаног удара током грипа.

… И ЈОШ ПОНЕШТО

732.      Карло Мартел поразио Омајадски калифат у бици код Поатјеа

1478.     умрла босанска краљица Катарина Косача Котроманић

1495.     устоличен португалски краљ Мануел Први, који је подстакао подухвате морепловаца Васка де Гаме и Педра Алвареша Кабрала

1815.     кнез Милош и везир Београдског пашалука Марашли Али-паша постигли договор о мешовитој турско-српској управи

1842.     рођен наш историчар и политичар Димитрије Руварац

1949.    после резолуције Информбироа СССР и друге комунистичке земље прекинули су сарадњу с Југославијом до 1955. године

1973.      умро етиопски атлетичар Абебе Бикила

1990.     рођена наша одбојкашица Милена Рашић

1994.    рођен наш кошаркаш Алекса Аврамовић

 

Број: 3794 2024.
Аутор: Н. Мрђеновић