Непребројиве везе

Колико хемијских једињења постоји у људском телу?

ЈЕЛЕНА

Крушевац

Тело непрекидно ствара, мења и уништава разна хемијска једињења. Она су толико разноврсна и сложена да је немогуће све их открити и пребројати.
Најзаступљеније једињење у телу јесте вода, али ћемо при бројању највише времена утрошити на пребројавање разних других молекула шећера, беланчевина, рибонуклеинских и дезоксирибонуклеинских. У телу постоји најмање онолико хемијских једињења колика има и ћелија (око 5000 милијарди, не рачунајући десетине хиљада милијарди бактерија у цревима). Наведено је поређење с бројем ћелија у телу због тога што ће се молекули ДНК у једној ћелији, услед мутација, највероватније разликовати од молекула ДНК у другим ћелијама.

Број: 3768 2024.

Сирови залогаји

Зашто људи на Арктику не добијају скорбут?

КОСТА из Ивањице

Скорбут настаје услед дуготрајног недостатка витамина Це. Уобичајена исхрана Инуита, Јупика и других арктичких народа садржи веома мало угљених хидрата, док је богата беланчевинама и мастима. Упркос томе, она има довољно витамина. Јетра карибуа (северњачког ирваса), мозак фоке и морске алге садрже витамин Це. У кожи кита има 38 милиграма ове супстанце на 100 грама, што је довољна количина кад се упореди с 53 милиграма из лимуна и 29 из лимете. Такође, кад се месо једе сирово, садржај витамина остаје очуван.

Број: 3768 2024.

Кожа дуго памти

Зашто после опоравка од велике повреде и даље осећамо бол или свраб на том делу тела?

МИНА из Сремских Карловаца

Кожа је заштитни омотач тела. Спољашњи слој, епидермис, састоји се од мртвих ћелија које се стално одстрањују и замењују ћелијама из доњег слоја – дермиса. Овај пак садржи крвне судове, нерве, корен длаке, лојне и знојне жлезде. Веома је осетљив, па тако, кад се посечемо, повредимо и нам остане ожиљак од неке операције, тада се и нерви бивају исеку, прекину, покидају. Зато, након што лекари зашију рану, то место остаје осетљиво. Чак и на промену времена.

Број: 3767 2024.

Уништавајуће ћелије

Шта изазива труљење парадајза?

Часлав Братић

Апатин

На омекшавање и труљење парадајза делимично утиче и пектолитички ензим ПГ који раствара лепљиву масу која ћелије парадајза држи у чврстом стању, као што се и зид од цигала руши кад малтер у њему почне да се распада. Да би се парадајз сачувао у чврстом стању, потребно је у њему зауставити или успорити дејство овог ензима ПГ. Парадајз, као и људско биће, садржи око стотину хиљада гена, хемијских команди смештених у свакој ћелији. Да би спречио дејство тог ензима микробиолог Бил Хајет је блокирао ген који је подстицао ензим на дејство тако што је у ћелије парадајза унео копију тог гена, али с обрнутим унутрашњим редоследом. Оваквим поступком Хајет је успео да добије врсту парадајза који је био много чвршћи, отпорнији на труљење и укуснији за јело.

Број: 3766 2024.

Сневајмо с мером

Да ли превише спавања шкоди човеку?

МИЛАН

Краљево

Истраживања су показала да код људи који ноћу спавају дуже од девет сати постоји већи ризик од шећерне болести и гојазности. Међутим, важно је истаћи да је претерано спавање најчешће знак неке друге болести – најчешће клиничке депресије. Ако је особа иначе здрава и ако је у добром телесном стању, тешко да ће спавати дуже него што јој је потребно.

Број: 3768 2024.

Привремено преклапање

Молим вас да објасните како освеживачи ваздуха уклањају непријатне мирисе.

Верни читалац из Ужица

Највећи број освеживача ваздуха напросто испушта мирис у количинама довољним да замаскирају онај који је до тада преовлађивао у ваздуху. Ипак, ако се не уклони извор непријатног мириса, он ће се поново појавити чим изветре све хемикалије из освеживача.
А ако вам се желудац преврће при помисли да бисте кућу могли да напуните коктелом дихлорбензена, формалдехида и аеросоли, окрените се бољем вентилационом систему, куповини кућних биљака, забрани пушења у затвореним просторијама или напросто баците прљав веш на прање.

Број: 3767 2024.

Ипак жив

Шта се подразумева под клиничком смрћу?

МИЛАН

Ваљево

То је начин на који лекари описују човека који не дише и нема пулс. Раније је „клиничка смрт” била неизлечива и неповратна (исто што и само „смрт”), па су лекари користили ова два знака (одсуство пулса и дисања) да пацијента прогласе мртвим.
С развојем технике кардиопулмоналне реанимације и дефибрилације (примене електрошкова при оживљавању) изменио се и овај начин гледања на „смрт”. Стога се данас користе изрази „клиничка” и „мождана смрт”.

 

Број: 3767 2024.

Небеска заблуда

Зашто за Месец кажу да је лажов?

Жељко Лукић

Пожаревац

Месечеве мене (млад месец, прва четврт, пун месец, последња четврт), као последица промена међусобног положаја Сунца, Месеца и Земље, раније су се означавале словима. D од латинског глагола desrescit – опада и C од crescit – расте, односно Месец расте или опада. Међутим, кад светли срп показује слово D, Месец не опада, већ расте, а када показује слово С, Месец не расте, већ опада. Ово је навело старе астрономе да кажу да је Месец обичан лажов (Luna mendax), јер једно показује, говори, а друго ради.

Број: 3766 2024.